Na chalupě pro Vás máme připravený deník se spoustou nápadů na výlety. Protože kudy na Praděd a jak to tam vypadá, si na internetu najde každý, ale určitě se na jednom místě nedozvíte, kde se dají ochutnat a koupit místní speciality, jaká dětská hřiště v okolí jsou super nebo kam za zvířátky, aby Vám nad hlavou létali barevní papoušci. A to všechno a mnohem více Vám rádi naservírujeme v našem deníku. 

Přesto zde pro Vaši představu uvedeme několik tipů na výlety:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

pěšky 12,5 km • auto 13,5 km (Kouty nad Desnou)

Velké Losiny - termální lázně, ruční papírna, zámek

auto 8 km

Praděd - nejvyšší hora Moravy

pěšky 17 km • auto 50 km (parkoviště Ovčárna)

Sedlo Skřítek

velké přírodní rašeliniště a výborné výchozí místo pro pěší, cykloturistické a běžkařské túry po Jeseníkách • auto 16 km • pěšky 6,5 km

Mechové jezírko v Rejvízu

auto 50 km

Dolní Morava 

auto 38 km

Červenohorské sedlo

skvělé výchozí místo pro letní i zimní túry po hřebenech Jeseníků • auto 23 km

Zámecký areál Sobotín

pěšky i auto 4 km

Zřícenina hradu Rabštejn

pěšky 14 km

Pivovar Holba

auto 22 km

Jeseník - Priesnitzovy lázně

auto 43 km 

Tipy na výlety přímo z chalupy: 

Pro pěší:

Pro rodiny s dětmi: krásná procházka údolím horské říčky Merty, z chalupy běžte proti proudu řeky obcí Vernířovice "po zadní cestě" k obecnímu úřadu a dále pořád proti proudu dle Vašich sil a možností. Procházka vhodná pro kočárky, dětská odrážedla, kola atd. Cestou je několik možností se v říčce vykoupat.


Pro náročné: z chalupy běžte proti proudu řeky Merty až k rozcestí Kosaře, odtuď dále po žluté turistické na Jelení studánku (1311 m.n.n), dále po zelené hřebenovce přes Břidličnou horu, Pecný, Ztracené kameny až na rozcestí Pod Ztracenými kameny. Odtud několik možností, kudy zpět do obce Vernířovice (většinou cyklotrasy). Celkem asi 22 km (6-8 hodin).

Pro cyklisty:

Pro rodiny s dětmi: z chalupy se vydejte po silnici (cyklostezka č. 6187) do obce Horní Maršíkov (zde k prohlédnutí krásný dřevěný kostel Sv. Michaela) dále do obce Velké Losiny a zde po cyklostezce (stále č. 6187) do obce Rapotín, odsuď po "zadní cestě" do Petrova nad Desnou a přes Sobotín zpět do Vernířovic.

Pro náročné: z chalupy jeďte proti proudu řeky Merty, po hrázové cestě po modré turistické značce a dále po cyklotrase č. 6263 až na horní nádrž přečerpávací elektrárny dlouhé stráně. Zpět přes Dolní nádrž, Kouty nad Desnou a Loučnou nad Desnou, zde odbočit vlevo na cyklotrasu č. 6189 a přes Vlčí sedlo zpět do obce Vernířovice.

Pro lyžaře:

Sjezdaře: Lyžařké areály do 15 km od chalupy - Venířovice (1 km od chalupy) Brněnka (2 km od chalupy), Loučná nad Desnou (9km), Kouty nad Desnou (14 km), Přemyslov (14km), Klepáčov (13km). O kousek dál od chalupy jsou skiareály Červenohorské sedlo (23km), Ramzová (31km), Petříkov (32km), Hynčice pod Sušinou - Stříbrnice (36km), Karlov pod Pradědem (42km) a další.

Běžkaře: Přímo za chalupou je nepravidelně upravovaná stopa na "klasiku", jinak od skiareálu Brněnka strojově upravováno na "klasiku i skate". Nejhezčí stopy a trasy jsou však ze sedla "Skřítek", centra běžeckého lyžování této části Jeseníků.

Skialpinsty: Zde si každý skialpinista vybere ten svůj top terén, přímo nad chalupou Břidličná hora, Jelení hřbet, Velký Máj, Mravenečník.